Рефлексотерапія : немедикаментозні методи профілактики і лікування в житті спортсмена

Спорт диктує колосальні вимоги до рівня фізичної підготовки спортсмена, при яких досягнення високого спортивного результату можливе в єдиний спосіб — довгою, кропіткою роботою, нерідко поза планкою функціональних можливостей організму. Підвищення об'ємів та інтенсивності тренувальних навантажень, підвищення технічних ускладнень вправ, поява нових високотравматичних, складнокоординованих видів спорту створюють умови, при яких ризик отримання травми, в першу чергу опірно-рухового апарату, надзвичайно великий.

Практика спорту показує, що навіть при раціональному підході до тренувальних навантажень, підвищення функціональних можливостей слабких ланок опорно-рухового апарату за допомогою спеціальних фізичних вправ і дотримання інших засобів профілактики травматизму, в житті кожного професійного спортсмена присутні епізоди травмування різного ступеня тяжкості. Згідно статистики, в спортивній травматології превалюють закриті ушкодження, а саме: забої м'яких тканин, розтяги, надриви і розриви м'язів і зв'язуючого апарату, при цьому характер і локалізація травми залежить від виду спорту, віку спортсмена, рівня його кваліфікації та інших причин.

Основним сигнальним признаком ушкодження тканин є біль. При мікротравмах, які виникають під час постійних високих навантажень на ті чи інші відділи опорно-рухового апарату біль появляється лише в період сильного напруження або виконання рухів з великою амплітудою. Зазвичай, не відчуваючи болю, спортсмен продовжує тренувальний процес, при цьому мікротравматичні порушення сумуються, в результаті чого можливе виникнення макротравми. При відсутності лікування або неправильно підібраній терапії внутрішній крововилив, який виникає в результаті розриву капілярів в момент травми, швидко розповсюджується на прилеглі тканини. Це супрводжується розвитком місцевої запальної реакції з її типовими проявами: гіперемією, набряком, гіпертермією, болем і порушенням функцій в зоні ушкодження.

В професійному спорті поповнення втрачених в результаті ушкодження функцій і навиків є абсолютно необхідною умовою продовження спортивної кар'єри. В зв'язку з цим, важливість швидко і правильно наданих при травмі лікувальних заходів важко переоцінити. Своєчасно почате лікування дає змогу зменшити крововилив і локальну запальну реакцію, дає змогу скоротити період регенерації і ремодулювання ушкоджених тканин.

Такі фактори, як забруднене навколишнє середовище, неякісні продукти харчування і питна вода провокують вище перечисленні розлади в організмі спортсменів. Щоб покращити рівень якості життя, долати надмірні фізичні

навантаження та психоемоційні стани допомагають не медикаментозні методи лікування такі як рефлексотерапія та інші.

Термін «рефлексотерапія» був запропонований французьким вченим Н.Яворським, який об'єднав під цим терміном різноманітні лікувальні прийоми, в основі яких лежить принцип рефлекса у людини.

Наука про рефлексотерапію заснована у Древньому Китаї близько 5000 тисяч років тому. Східні лікарі вважали важливим механізм рефлекторної дії на організм людини. На сьгоднішний день, не дивлячись на широку фармакологічну базу спортивної медицини, залишається актуальним пошук засобів реабілітації травм, покращення моторно-рухових функцій і швидкого відновлення спортсменів після фізичних навантажень.

В залежності від стану здоров'я спортсмена існують різні підходи лікування в методах рефлексотерапії:

 • Магнітолазеропунктура - як відомо, при застосуванні низькочастотних лазерних терміналів відбувається активізація компенсаторно-адаптаційних можливостей організму, саме так відбувається позитивний вплив на загальний стан і гемодинаміку на локальному рівні, дія магнітолазера спрямована на швидкість біофізичних та біохімічних процесів в клітинах, прискорює кровоток, зменшує запальний процес і біль в зоні травми.
 • Голковколювання - рефлекторна дія на центральну і периферичну нервові системи;
 • Прогрівання моксами (китайська полинна сигара) - зняття болю і поліпшення кровообігу в патологічній ділянці;
 • Аккупресура - покращує мікроциркуляцію і підвищує тонус м'язів в патологічних ділянках;
 • Сегментарна аккупунктура - знімає спазм, покращує кровообіг, іннервацію в належному сегменті;
 • Вакуумний масаж - знімає біль, покращує метаболічні процеси в м'яких тканинах, м'язах, суглобах, сухожиллях; Фармакопунктура - введення медикаментів в біологічно активні точки
 • (БАТ);

Показання до проведення рефлексотерапії:

 • захворювання опорно-рухового апарату: травми, забої, розтяги, розриви;
 • захворювання дихальної системи;
 • серцево-судинної системи;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • захворювання периферичної нервової системи;
 • зниження захисних сил організму;

Протипоказання:

 • онкологічні захворювання;
 • туберкульоз в гострій стадії;
 • інфекційні хвороби в гострій стадії;
 • декомпенсований цукровий діабет;
 • некомпенсовані серцево-судинні розлади і дихальна недостатність.

На сьогоднішній день в КЗ КОР «Київському обласному лікарсько - фізкультурному диспансері» розроблена послідовна схема комплексної реабілітації за допомогою рефлексотерапії, лікувальної гімнастики та масажу.

Доводимо до відома жителів Київської області та спортсменів, які обслуговуються на базі КЗ КОР «Київського обласного лікарсько — фізкультурного диспансеру», що ви маєте можливість отримати професійну допомогу в кабінеті рефлексотерапії, однак при собі треба мати направлення лікаря терапевта, невропатолога, ортопеда чи лікаря спортивної медицини.

Ласкаво просимо!